amorefestivalporec
aMORE EDU: Izrada HIDROFONA s Kat Austen | PRIJAVE
Updated: May 6, 2019
Prošlogodišnji aMORE otvorili smo filmom Sonic Sea i audio-vizualnim performansom Aquatocene, slovenske umjetnice Robertine Šebjanič koji tematiziraju problem podvodnog zagađenja bukom. Ove godine nastavljamo s temom i idemo korak dalje - snimamo podvodne zvukove u porečkom akvatoriju, uz vodstvo Robertinine bliske suradnice Kat Austen.
Video: Robertina Šebjanič, Aquatocene / Subaquatic quest for serenity
Zagađenje mora bukom jedna je od prijetnji koje idu uz bok s zagađenjem mora plastikom, prekomjernim izlovom ribe i klimatskim promjenama. Buka negativno utječe najviše na morske sisavce koji se oslanjaju na eho-lokaciju za komunikaciju, lov, orijentaciju. Podvodna buka može oštetiti sluh kod dupina i kitova, te čak izazvati smrt.
Sudionici radionice izrađivat će jednostavne DIY (uradi sam) hidrofone u svrhu neinvazivnog istraživanja vibracija u podvodnom svijetu. Pomoću novoizrađenih uređaja snimit će zvukove u porečkom akvatoriju te ćemo imati priliku po prvi put čuti kako zvuči naše more.

Kada? 11. - 12. 05. 2019.
Subota: 10.00 - 17.00 Nedjelja: 10.00 - 15.00
Gdje? Zavičajni muzej Poreštine - Galerija Sinčić
Kako se prijaviti? Obavezan upis do 9.5. na mail
amorefestivalporec@gmail.com s naznakom RADIONICA HIDROFONA. Max 10 polaznika/ca, uzrast 15+. Što je potrebno ponijeti? S obzirom na to da imamo na raspolaganju ograničen broj lemilica i snimača zvuka, bilo bi dobro da ponesete svoje. Napomena: Hidrofone nije moguće spojiti na smartphone!
*Sudjelovanje na radonici je besplatno te ćemo za subotu osigurati zajednički obrok.

Nešto više o samoj buci
Tijekom posljednjih 50 godina, razine podvodnog zagađenja bukom neprestano rastu, zahvaljujući povećanom transportu roba, korištenju sonara i eksploziva, oceanografskim eksperimentima, upotrebi zvučnih topova u potrazi za naftom, što sve zajedno predstavlja značajnu prijetnju morskom životu i bioraznolikosti. Ova buka može prouzročiti privremen i trajan gubitak ili oštećenje sluha, nasukavanje životinja na obalu ili plažu, poremećaje u obrascima hranjenja, razmnožavanja, dojenja mladunčadi, komunikacije, opažanja i drugih ponašanja. Mnoge vrste, u nastojanju da izbjegnu sve nabrojano, bježe iz svojeg prirodnog, preferiranog habitata.

O voditeljici radionice
Kat je slijed iskustava i sklop težnji. Također je i osoba. Njezini interaktivni radovi istražuju utjelovljene rute unutar tema okoliša, društvene pravde i digitalne kulture, uz istraživanje mreža nevidljivih utjecaja i istinoljubive akcije – kroz iskustva omogućena multimedijom.
Suradnica je za umjetnost i znanost pri Cultural Institute, University of Leeds. Predaje na dodiplomskom studiju pri University College London’s Bachelor’s Arts and Sciences BASc. Kao umjetnica surađuje s Arctic for Friends of SPRI, University of Cambridge. Također je i rezidentna umjetnica pri University College London, Faculty of Maths and Physical Sciences, pri kojem sveučilištu je i doktorirala kemiju okoliša.
Više na linku: https://katausten.wordpress.com/